kupnja preko granice

Svaki 3. Hrvat kupuje izvan zemlje, a samo je u Sloveniji skuplje

'11.01.2013. Trst - Mnogobrojni Istrijani i Rijecani kupuju hranu u talijanskim supermarketima uz granicu sa Slovenijom. Photo: Goran Kovacic/PIXSELL'
Foto: 'Goran Kovacic/PIXSELL'
1/3
14.01.2013.
u 14:03

Najisplativije je, pokazalo je naše istraživanje, kupovati u BiH, a jedina zemlja u kojoj su cijene više od Hrvatske jest Slovenija

Budući da je anketa među našim čitateljima pokazala da čak 59 posto njih planira krenuti u šoping u neku od susjednih zemalja jer su im cijene u nas neizdrživo previsoke te da gotovo 23 posto njih već redovito kupuje s druge strane granice, odlučili smo istražiti što se, i kada, isplati kupovati u susjednim zemljama. Popisali smo 20 osnovnih artikala i usporedili cijene u šest zemalja – Hrvatskoj, Sloveniji, Mađarskoj, Italiji, Srbiji i BiH.

Lijekovi su bagatela

Najisplativije je, pokazalo je naše istraživanje, kupovati u BiH, a jedina zemlja u kojoj su cijene više od Hrvatske jest Slovenija. Dakako, u cijene nismo računali povrat poreza, koji, ovisno o zemlji, omogućuje uštedu od deset do dvadeset posto po računu. Zaputite li se u subotnje prijepodne iz Slavonskoga Broda preko Save u susjedni Bosanski Brod, dočekat će vas goleme kolone automobila i čekanje od gotovo sat i pol na prelazak granice. Pored brodskih, ugledat ćete i automobilske registracije iz Požege, Đakova, Slatine i drugih hrvatskih gradova. Visoke cijene ponovno su natjerale Hrvate na šoping u susjednoj BiH.

– Ova najnovija poskupljenja te uvođenje PDV-na kruh i mlijeko natjerali su nas da svaku prigodu koristimo za odlazak u kupnju u Bosanski Brod. Za svaku kupnju veću od 400 kuna dobijemo povrat PDV-a, a kada tome pridodamo lijekove koji su tamo uvijek jeftiniji te pun spremnik goriva, ušteda je znatna – kaže Brođanin Marko Rašić. Njegovu tezu potvrđuje i činjenica da je sve više građana koji se odlučuju na prelazak granice u potrazi za osnovnim namirnicama jer su šećer, ulje, brašno i mnoge druge namirnice, ali i cigarete, znatno jeftinije. Osim osnovnih životnih namirnica, u susjednoj BiH mnogo je jeftinija odjeća i obuća, a najveća se razlika u cijeni osjeti pri kupnji goriva.

Slična, “gužvovita” situacija vladala je i u mađarskom Mohaču u koji hodočaste Slavonci i Baranjci. Puna kolica gurala je Maja V. iz Osijeka. Iz vrećica su virile boce Coca-cole i ledenih čajeva. Upravo zbog njih Maja se provozala 60 kilometara. No, 50 minuta vožnje i gorivo nije joj, preračunava, uzalud utrošeno.

– Na boci Cole uštedim i do četiri kune, a ledeni su čajevi još jeftiniji – priča.

Istranima je pak jeftinije potegnuti do Italije nego do nekog od domaćih marketa.

– Žalosno je da u Hrvatskoj nisu mogli otvoriti trgovine dostupne nižoj klasi – dobacio nam je ljutito stariji muškarac iz Pule koji sa suprugom odlazi u Italiju u šoping dva puta mjesečno. I Željko Šuljić iz Lovrana redoviti je kupac u talijanskim trgovačkim centrima, i to zato što se, kako kaže, puno se više isplati, posebno kupujete li maslinovo ulje, deterdžent, sireve, tjesteninu, rižu.

Cipele za deset eura

I, uistinu, već sam pogled na parkiralište ispred trgovačkog centra pokazao je da tu kupuju Hrvati. Sve je krcato automobilima riječkih i pulskih registracijskih oznaka. Neki su od njih apsolutno upućeni u prigodne akcije i rasprodaje u Trstu i okolici. Sugeriraju nam – otiđite do Bate, isplati se, sada tamo možete kupiti cipele za deset eura. Slika kao iz ‘70 i ‘80- tih, kada se hrlilo preko granice. I zaista, kupujete li u Italiji osnovne namirnice, računica je jasna, cijene su povoljnije. Zagrepčani pak najčešće odlaze u susjednu Sloveniju. U Brežicama je bilo nekoliko automobila hrvatskih registracijskih oznaka, a ljudi s kojima smo razgovarali kažu kako se najviše uštedi kupujući robne marke, na primjer mlijeko koje u “no name” ambalaži stoji tek 3,50 kuna. 
U potrazi za što jeftinijom kupnjom građani s istoka Hrvatske često odlaze put pograničnih mjesta u Srbiji u potrazi za što jeftinijim proizvodima, a najviše se kupuju cigarete, alkohol i sokovi. Među onima koji već godinama povremeno odlaze kupovati u Srbiji obitelj je Kovačević iz Vukovara.

– Nemamo pravila, ali povremeno odemo u Srbiju u kupnju. Najčešće u Šid ili Bačku Palanku. Dodaje kako u susjedstvu redovito kupuje pivo, sokove, nešto prehrambenih proizvoda i cigarete.

>> Bude li cijena hrane divljala, opet ćemo u šoping u BiH 
i Mađarsku

Ključne riječi

Komentara 45

KV
kviki111
15:24 14.01.2013.

14.01.2013. u 15:21h Daruvarčanin je napisao/la: Inače, doista ne vidim svrhu kupovanja smeća (gazirani sokovi, salame, mlijeko i slično) u inozemstvu. ------------------------------------------------------------------------------------------- Naši proizvodi su vani od 20 do 40 % jeftiniji pa to je zato smeće!

DA
Daruvarčanin
15:32 14.01.2013.

Crocro, takva opcija ne postoji zbog slabije kupovne moći istočnih susjeda. No kupci ipak dolaze u našu državu, a to su brojni turisti kojima prodajemo izlete, smještaj, hranu i slično. Imamo sreću što imamo 1000 otoka i čisto more, stogaga ipak nije sve tako crno.

AP
ApolloKrid
15:17 14.01.2013.

Slovenija je duplo jeftinija, a gorivo ispadne 40 kn. Duplo jeftinija. Ništa ne kupujte u HR. + Hrana u Sloveniji je puno kvalitetnija.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije